Molle e Eger

A i keni vënë re ato pemët e vogla që çelin lule të imëta ngjyrë rozë, të bardhë ose të kuqe? Zakonisht, këto lule çelin në stinën e pranverës dhe më pas ato i lënë vendin disa mini mollëve të vogla mjaft të këndshme.

Kjo pemë njihet sipas termit botanik Malus, ndërsa në gjuhën popullore quhen mollë të egra.

Shpeshherë këto mollë kanë një shije të thartë, të fortë, por jo rrallë edhe të ëmbël. Pemët e mollëve të egra i gjejmë shpesh përreth duke qenë se ato fillimisht përdoren si pemë dekorative. Njerëzit preferojnë aspektin dekorativ të këtyre pemëve sepse ato çelin lule dhe fruta të bukura.

Por, kjo nuk është arsyeja e vetme. Mollët e egra janë shumë të mira për t’u bërë rezistencë disa sëmundjeve. Shumë fermerë profesionistë zgjedhin të rrisin mollët normale pranë mollëve të egra në fermat e tyre në mënyrë që të përmirësojnë prodhimtarinë e tyre. Ndaj pemët e mollëve të egra gjenden me shumicë edhe pranë plantacioneve me mollë të kultivuara, në Shqipëri dhe Kosovë.

Në shumicën e rasteve, pema e mollëve të egra i ngjan shumë pemës së mollës së kultivuar për përdorim dhe ndryshimi i vetëm qëndron tek përmasa dhe shija e frutit. Pema e mollës së egër çel lule dhe gjethe mbresëlënëse që lëshojnë aromë dehëse, lulet prodhojnë nektar të ëmbël që tërheqin bletët si magnet.

Si rrjedhojë e këtyre ‘vizitorëve’ që janë gjithë kohës në kërkim të nektarit më të ëmbël, në vjeshtë molla e egër transformohet në një frut të bukur të vogël me ngjyrë që ka nuancat e të verdhës dhe të kuqes.

Lëngu që molla e egër lëshon ka athtësi të fortë, por me këtë frut që nuk mund të konsumohet i pagatuar mund të prodhohet një reçel shumë i shijshëm dhe shumë unik.  Lëngu i mollës së egër është një nga lëngjet më të mira të mollës dhe është i këshillueshëm për njerëzit që preferojnë lëngjet me aciditet dhe pa sheqer. Në një filxhan me mollë të egra ose në 110 gramë frut të freskët mund të gjeni këto vlera ushqimore të mahnitshme.

Mollët e egra gjenden shpesh në tezgat e tregut të fshatarëve dhe çmimi i tyre ështe krejt i lirë, por vlerat që merrni janë krejt cilësore dhe natyrale, pasi këto pemë nuk spërkaten me asnjë lloj pesticidi apo kimikate, pasi askush nuk kujdeset për to përveç forcës së natyrës. Pasuria e Mollës së Egër Vitaminë A, Vitaminë B1, Thiaminë, Vitaminë B2, Riboflavinë, Vitamin B3, Niacinë, Vitaminë C, Proteina, Kalcium, Hekur, Magnez, Fosfor, Kalium, Bakër, Mangan, Acidet yndyrore Omega 3, Acidet yndyrore Omega 6, Yndyrna natyrale, Karbohidrate, Kalori.

Nga ushqyesit e mësipërm ju mund të përfitoni këto vlera të rëndësishme:

 • Përmirësoni shërimin e plagëve
 • Parandaloni dëmtimet e qelizave
 • Përmirësoni shëndetin e mishrave të dhëmbëve
 • Përmirësoni sistemin imunitar
 • Mbroheni nga radikalet e lira
 • Parandaloni plakjen
 • Ulni rrezikun nga disa tumore
 • Përmirësoni përthithjen e hekurit
 • Përmirësoni shëndetin e mushkërive
 • Parandaloni rishfaqjen e të ftohtit
 • Parandalon rishfaqjen e infeksioneve
 • Përmirësoni funksionet e nervave
 • Përmirësoni funksionet e muskujve
 • Shmangni konfuzionin, irritimet dhe lodhjen
 • Ulni shanset për shfaqjen e problemeve me zemrën
 • Ulni shanset për zhvillimin e tensionit të lartë të gjakut
 • Mbroheni nga diarea kronike
 • Përmirësoni aftësitë për ushtrime fizike.

/AgroWeb.org

 

© Bumi shpk 2020

design by B2B.al

Press enter to search